Montaż paneli fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

Montaż paneli fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

W dobie postępu technologicznego oraz rozwoju świadomości ludzkiej i ukierunkowania jej na zdrowy i ekologiczny tryb życia, rozwiązania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oprócz poprawy ogólnego stanu środowiska i ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza, OZE to także jedna z metod na racjonalne zarządzanie domowym budżetem: zmniejszenie kosztów związanych z wykorzystaniem „starych”, konwencjonalnych metod uzyskiwania ciepła oraz energii elektrycznej dla zaspokojenia potrzeb swojego domu.

Przykładem racjonalnego wykorzystania słońca jako źródła mogącego wytworzyć energię elektryczną (prąd w gniazdkach), są panele fotowoltaiczne. Aby promienie słoneczne mogły wytworzyć prąd elektryczny o mocy dostosowanej do wielkości i potrzeb danego budynku, istotny odpowiedni dobór komponentów instalacji fotowoltaicznej. Istotne znaczenie mają czynniki takie jak zaprojektowanie połączeń elektrycznych (ilość i sposób połączonych ze sobą paneli) oraz ich rozmieszczenie, umożliwiające optymalną ekspozycję oraz pozwalające uniknąć zacienień. Warto jednak zaznaczyć, że zaletą instalacji fotowoltaicznych jest możliwość dopasowania ich do bardzo zróżnicowanych pokryć dachowych.

POTRZEBUJESZ SKUTECZNEGO MONTAŻU PANELI FOTOWOLTAICZNYCH? SKONTAKTUJ SIĘ!

Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce i na dachówce

System montażu dla dachu pokrytego dachówką ceramiczną w przeciwieństwie do powierzchni z blachodachówką, opiera się na mocowaniu specjalnych uchwytów do krokwi, które w tym wypadku można czasowo odsłonić odsuwając poszczególne dachówki (w przypadku blachodachówki – nie ma takiej możliwości). Po ich odpowiednim, stabilnym ulokowaniu (uchwyty przykręcone powinny być odpowiednio długimi i grubymi wkrętami), w następnej kolejności przykręca się profile szynowe w układzie wcześniej zaprojektowanym przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Na zakończenie do profili przytwierdzane zostają moduły fotowoltaiczne.

W celu odpowiedniego przeprowadzenia montażu paneli PV na blachodachówc należy, przed przystąpieniem do działania, odpowiednio zlokalizować belki krokwiowe, bowiem to do nich należy od zewnątrz wkręcić uchwyty, do których kolejno montuje się profile.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim, spadzistym i z blachy

Aby zapewnić oczekiwaną wydajność instalacji fotowoltaicznej, istotne jest odpowiednie pochylenie paneli PV względem płaszczyzny horyzontu. Dach spadzisty swoją konstrukcją często zapewnia nachylenie optymalne, dlatego w tym przypadku montaż przeprowadza się z użyciem szyn mocowanych do krokwi.

W przypadku powierzchni płaskiej, która daje większe możliwości co do odwrócenia paneli w pożądanym kierunku, należy pamiętać o dodatkowych wymogach związanych z montażem konstrukcji wsporczej. Aby uzyskać optymalny kąt nachylenia modułów względem horyzontu, do konstrukcji wsporcze stosuje się tzw. ekierki. Na rynku istnieje kilka rozwiązań dedykowanych dla dachów płaskich, m.in.: panele PV montowane na konstrukcji mechanicznie mocowanej do powierzchni dachu (całość osadza się bez konieczności dodatkowego obciążania), zastosowanie dodatkowego obciążenia konstrukcji wsporczej w postaci bloczków betonowych, albo zastosowanie aerodynamicznego systemu konstrukcji, który sam w sobie jest bardzo lekki, a dodatkowo pozytywnie oddziałuje wyeksponowany na działanie podmuchów wiatru.

Dach pokryty blachą lub płytą warstwową pozwala przeprowadzić montaż paneli słonecznych na szynie przykręconej bezpośrednio do blachy. Jest to sposób który wymaga użycia specjalnej listwy montażowej oraz odpowiednio długich wkrętów farmerskich, które sięgną drewnianej konstrukcji dachu i zapewnią solidne zakotwiczenie profilu na dachu, do niego bowiem bezpośrednio jest mocowana rama panelu PV.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

W przypadku, gdy struktura lub ustawienie dachu nie daje możliwości, by zamontować na jego powierzchni konstrukcję z panelami PV, można do tego wykorzystać wolną przestrzeń obok budynku. W tym wypadku warto jednak wziąć pod uwagę, że panele znajdują się znacznie niżej niż cała zabudowa obok i znaleźć miejsce, gdzie ich ulokowanie zapewni niezbędny zakres nasłonecznienia. Wprzeciwnym wypadku, gdy panel będzie zacieniony przez drzewa lub istniejące zabudowania, jego moc i efektywność zostanie znacznie osłabiona.

Panele fotowoltaicznele mogą być montowane na słupach stalowych wbijanych w grunt w sposób zapewniający im stabilne położenie. Jeżeli obok budynku znajduje się wolna przestrzeń gruntowa pokryta podłożem trwałym, konstrukcję pod panele fotowoltaiczne można też zakotwiczyć bezpośrednio do tego podłoża.

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie

Montaż paneli fotowoltaicznych Konin na ścianie budynku stosuje się często jako rozwiązanie alternatywne w sytuacji, gdy nie ma możliwości posadowienia odpowiedniej ilości modułów fotowoltaicznych na dachu. Takie przedsięwzięcie wymaga przygotowania odpowiednio dużej przestrzeni (wolnej od okien ściany budynku, najlepiej od strony południowej) dla zamocowania konstrukcji nośnych. Fotowoltaiczna fasada może być z powodzeniem stosowana na wielkopowierzchniowych ścianach zakładów produkcyjnych i biurowców.

Jaki system montażu paneli fotowoltaicznych wybrać?

Wciąż rozwijający się rynek rozwiązań proekologicznych proponuje z roku na rok coraz to nowsze metody poprawiające bilans energetyczny gospodarstw domowych i budynków gospodarczych, dlatego przed podjęciem decyzji co do wyboru opłacalnego sposobu pokrycie zapotrzebowania budynku na energię i ograniczenie związanych z tym kosztów, warto zapoznać się z szeroką ofertą systemów fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button