Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Żyjąc w obecnych czasach, trudno by było nie usłyszeć na temat fotowoltaiki. Zainteresowanie domowymi generatorami darmowej energii elektrycznej rośnie z każdym dniem. Wraz z takim zainteresowaniem wzrasta również liczba dylematów. Przede wszystkim związane są one z wyborem paneli słonecznych. W zależności od klimatu może być tak, że będą sprawdzały się zupełnie inne rodzaje. Jakie warto by było zamontować, mieszkając w Polsce? O tym można przeczytać poniżej.

 Jak działa fotowoltaika?

Analizując kwestię, jaką jest wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce, najpierw by trzeba było dowiedzieć się, jak działa fotowoltaika. Systemy tego typu opierają się o pewne zjawisko fizyczne, jakie zachodzi między półprzewodnikami a fotonami. Te drugie to najmniejsze cząsteczki niesione wraz z promieniami słonecznymi. Gdy tylko wejdą w reakcję, to zacznie dochodzić do wybijania elektronów. W przypadku fotowoltaiki jest tak, że półprzewodnikiem wykorzystywanym w ogniwach będzie krzem. Cienkie krzemowe płytki po kontakcie z fotonami tracą elektrony, które uderzają w cienką aluminiową warstwę z folii. W efekcie zaczyna powstawać napięcie prądu stałego.

Dostępne rodzaje paneli fotowoltaicznych

W zależności od rodzaju różnić się może wydajność paneli fotowoltaicznych. W naszym kraju dostępne są obecnie:

  • panele polikrystaliczne,
  • panele monokrystaliczne,
  • panele z krzemu amorficznego.

Najbardziej doceniane są obecnie pierwsze z wyżej wymienionych. Dzieje się tak z tego powodu, że panele polikrystaliczne świetnie sobie radzą z produkcją energii elektrycznej w świetle rozproszonym. Co to oznacza? A no to, że instalacja jest w stanie funkcjonować nawet przy stosunkowo słabym nasłonecznieniu. W efekcie wydajność będzie na takim poziomie, że możemy cieszyć się z darmowego prądu nawet w tym czasie. Dodatkowym atutem paneli polikrystalicznych jest to, że praktycznie wcale nie tracą one swojej nominalnej mocy po przepracowanym roku. W modelach z krzemu amorficznego nominalna moc z każdym kolejnym rokiem może spadać nawet o 15%. Instalacja składająca się z takich paneli nie będzie aż tak skuteczna.

Pod jakim kątem montować panele słoneczne?

Na powyżej postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi o to, że zupełnie inaczej może wyglądać montaż paneli fotowoltaicznych na północy naszego kraju, a inaczej na południowej jego części. Średnia wydajność może być w bardzo dużym stopniu zależna od tego, jak zostaną zamontowane panele. W przypadku Pomorza idealnym kątem jest pomiędzy 40 a 45 stopni. Natomiast jeśli chodzi o południe kraju, to panele tam montowane umieszcza się pod kątem 30-35 stopni.

Czym poprawić wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Poszczególne ogniwa połączone są ze sobą szeregowo, co oznacza, że brak dobrego nasłonecznienia na jednym panelu może doprowadzić do szybkiego zmniejszenia wydajności całej instalacji. Są jednak pewne rozwiązania takich problemów. Świetną opcją może być zastosowanie optymalizatorów mocy paneli. Takie urządzenia muszą być zastosowane we wszystkich ogniwach. Do każdego musi być przypisany jeden optymalizator. Dzięki temu można będzie uniezależnić poszczególne od innych. Spadek wydajności panela z podłączonym sprzętem nie będzie w dużym stopniu rzutował na wydajność całej instalacji.

W klimacie umiarkowanym nasłonecznienie jest na takim poziomie, że instalacje fotowoltaiczne mają tutaj rację bytu. Mieszkając na terenie Polski, można więc śmiało myśleć o zainwestowaniu w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać je z głową. Przed zakupem paneli warto zrobić mały research i dowiedzieć się, na co koniecznie zwracać uwagę przy takiej inwestycji.

Call Now Button