panele solarne

Opinie na temat paneli słonecznych

Inwestycja w fotowoltaikę wymaga sporych nakładów finansowych, nic więc dziwnego, że potencjalni inwestorzy mają zwykle wiele pytań i wątpliwości. Dotyczą one zwłaszcza opłacalności instalacji paneli słonecznych – zalet i wad takiego rozwiązania. Na stronach internetowych można znaleźć statystyki i opinie fachowców, a na forach liczne wypowiedzi użytkowników fotowoltaiki. Internet roi się niestety od nieprawdziwych informacji i mitów. Dotyczy to również fotowoltaiki. Jakie są zatem rzeczywiste wady i zalety paneli słonecznych?

Panele słoneczne – zalety

Często można spotkać się z opinią, że Polska ma zbyt chłodny klimat dla tego typu technologii. Nie jest to jednak prawda – zaletą paneli słonecznych jest to, że do efektywnej produkcji prądu potrzebują jedynie światła słonecznego, natomiast wysokie temperatury wręcz obniżają wydajność ogniw fotowoltaicznych. Wystarczy odpowiednie ustawienie w stosunku do położenia słońca, żeby uzyskać wyniki zadowalające pod względem ekonomicznym.

Panele słoneczne są odporne nawet na ekstremalne warunki pogodowe – przechodzą testy wytrzymałości obejmujące działanie skrajnych temperatur, wpływ wilgoci oraz porywów wiatru i odporność na uderzenia silniejsze niż gradobicie. Pomimo stopniowego minimalnego spadku sprawności wraz z upływem czasu mogą efektywnie działać przez długie lata. Najstarsze wciąż działające panele słoneczne pracują już ponad pół wieku, i to w dodatku na orbicie okołoziemskiej. Niewątpliwą zaletą paneli słonecznych jest generowanie oszczędności już od pierwszego dnia funkcjonowania. Istnieje też możliwość współpracy instalacji fotowoltaicznej on-grid z lokalną siecią energetyczną.

Panele słoneczne – wady

Z drugiej strony należy jednak podejść z pewnym dystansem do nadmiernie entuzjastycznych wypowiedzi – często pisanych na zlecenie firm – przekonujących, że panele słoneczne są opłacalne w każdej lokalizacji w Polsce. Niestety, niekorzystne ułożenie połaci dachu względem stron świata lub jego nadmierne zacienienie przy braku możliwości posadowienia fotowoltaiki na gruncie czynią inwestycję nieopłacalną. Fotowoltaika zależy od warunków pogodowych i nasłonecznienia, które nie jest jednakowe w całej Polsce. Panele słoneczne potrafią czerpać energię z promieniowania rozproszonego, jednak gdy niebo jest pochmurne, ilość produkowanej energii elektrycznej wyraźnie spada.

Wadą paneli słonecznych jest konieczność utrzymywania ich w czystości, ponieważ zanieczyszczenie negatywnie wpływa na wydajność. Nie jest to na szczęście duży problem – czyszczenie ich jest mało kłopotliwe, a regularne i fachowe przeprowadzanie tej czynności może być częścią umowy zawartej z firmą montującą instalację. Do wad paneli słonecznych należy zaliczyć również to, że moc całej instalacji dostosowuje się do najsłabiej funkcjonującego ogniwa.

Podsumowanie: panele słoneczne – wady i zalety

Z pobieżnej analizy zalet i wad paneli słonecznych wynika, że niezwykle ważny jest zakup certyfikowanych paneli wysokiej jakości, odpowiednie dopasowanie instalacji do warunków lokalnych i właściwe dobranie mocy instalacji do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. W zależności od miejscowych warunków może być konieczne zastosowanie dodatkowych falowników, co jednak podnosi koszty inwestycji, tym bardziej że żywotność falowników jest krótsza niż paneli fotowoltaicznych.

Dla każdej lokalizacji instalacja fotowoltaiczna powinna być dobrana indywidualnie. Dobry projekt instalacji i prawidłowy montaż wykonany przez doświadczoną firmę dają gwarancję większej efektywności inwestycji. Warto poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji o firmach zajmujących się fotowoltaiką i wybrać tę najbardziej rzetelną. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala na zredukowanie rachunków za prąd nawet o 85–90%. Mimo to na temat paneli słonecznych opinie są podzielone i prawdopodobnie będa jeszcze takie przez długi czas – choć obiektywnie rzecz biorąc, jest to doskonałe, ekologiczne rozwiązanie.

Panele słoneczne stają się typowym elementem polskiego pejzażu. Można je spotkać na dachach domów jednorodzinnych, bloków, sklepów, zakładów produkcyjnych, obiektów użyteczności publicznej, a nawet kościołów. To tylko dowodzi, że coraz więcej osób decyduje się zaufać tej technologii.

Call Now Button