Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie

Wśród wielu nowoczesnych sposobów ogrzewania pomieszczeń jednym z ciekawszych jest zastosowanie systemów podczerwieni. Mimo rosnącej popularności ogrzewanie podczerwienią budzi pewne kontrowersje związane z wpływem na organizm. Zupełnie niesłusznie! Sprawdźmy, na czym polega ta technologia i jaki jest realny wpływ na ludzki organizm.

Ogrzewanie na podczerwień a zdrowie – o czym musisz wiedzieć?

Ogrzewanie na podczerwień jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i ma pozytywny wpływ na jakość oraz wilgotność powietrza. Dzięki zastosowaniu promienników podczerwieni kurz nie krąży w pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla astmatyków i alergików – mniej kurzu oznacza również mniej roztoczy, które są jednymi z głównych alergenów. Poprawa jakości powietrza zapobiegnie również alergicznym bólom głowy. Jeżeli zaś chodzi o wilgotność, warto pamiętać, że suche powietrze może podrażniać drogi oddechowe i błony śluzowe. Z kolei wilgotne sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy. Mieszkańcy wilgotnych domów są bardziej narażeni na infekcje dróg oddechowych i astmę. Wilgoć może także pogorszyć reumatyzm. Ogrzewanie na podczerwień utrzymuje stałą wilgotność powietrza i chroni domowników przed wieloma schorzeniami. Uwaga! Zdrowy poziom wilgotności w domu to 50-60% przy temperaturze 18-22°C. Aby zapewnić optymalną higienę w pomieszczeniu, wilgotność względna powinna wynosić około 50%. Poziom wilgotności poniżej 40% świadczy o zbytniej suchości, zaś powyżej 65% – o zbyt dużej wilgotności.

Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie – w jakich pomieszczeniach jest szczególnie wskazane?

Ponieważ przy zastosowaniu ogrzewania promiennikami podczerwonymi wilgotność powietrza pozostaje stała i optymalna, jest idealne do łazienki. Inne rodzaje mogą powodować jeszcze więcej wilgoci w już i tak wilgotnym środowisku. Ponieważ ogrzewanie na podczerwień nie sprzyja gromadzeniu się wilgoci, w łazience nie będzie kondensacji ani pleśni.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest szkodliwe – dolegliwości bólowe

Stabilny poziom wilgotności powietrza może zmniejszyć ból, a ciepło emitowane przez promieniowanie podczerwone ma korzystny wpływ na organizm. Ciepło jest dobre dla organizmu, ponieważ rozluźnia mięśnie, zmniejszając dolegliwości spowodowane napięciem lub stresem, np. ból szyi i ramion. Co więcej, wspomaga krążenie krwi w organizmie – naczynia krwionośne rozszerzają się, skutkiem czego do mięśni przepływa więcej krwi, co sprzyja ich regeneracji w stanie zapalnym. Warto też zaznaczyć, że ciepło wpływa na receptory skóry, które są w bezpośrednim kontakcie z mózgiem. Pod wpływem ciepła emitowane sygnały bólu zanikają, co pomaga zmniejszyć ból. Jeżeli masz zatem wątpliwości, czy ogrzewanie podczerwienią jest szkodliwe, przytoczone informacje powinny Cię uspokoić!

Ogrzewanie na podczerwień – wpływ na zdrowie i samopoczucie

Panele grzewcze na podczerwień przekazują ten sam typ promieniowania co słońce, jeśli chodzi o ciepło. Fale podczerwone przenikają do głębokich warstw skóry właściwej i przez to ogrzewają nasze ciała. W czasie podgrzewania skóry dochodzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, pobudzenia krążenia krwi i przyspieszenia metabolizmu. Brak prądów powietrznych może mieć również pozytywny wpływ na reumatyzm i artretyzm. Warto przy tym zauważyć, że zimą zwykle mniej wietrzymy nasze domy, ponieważ szybko robi się zimno, a ponowne nagrzanie zajmuje dużo czasu i energii.

Dzięki panelom grzewczym na podczerwień będziesz mógł przewietrzyć pomieszczenia bez obaw, że ich ponowne nagrzanie zajmie zbyt dużo czasu. Grzejniki konwekcyjne stale mieszają powietrze i kurz, co łatwo może prowadzić do podrażnień, dlatego ogrzewanie na podczerwień jest tak chętnie wybierane przez osoby, które chcą zadbać o komfort życia innych domowników i sprawić, że przebywanie w pomieszczeniach będzie w pełni przyjemne i satysfakcjonujące. Postaw na innowacyjne rozwiązania i przekonaj się, ile dzięki temu zyskasz.

 

 

 

Call Now Button