Kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

Źródła energii odnawialnej stały się niezwykle popularne na przestrzeni ostatnich lat. Temat oszczędzania na energii elektrycznej zainteresował wiele osób. Z tego powodu instalacje fotowoltaiczne to coraz częściej wybierana alternatywa. Największym jej kosztem jest z pewnością samo kupno i montaż. Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna? Czy rzeczywiście jest tak opłacalna?

Inwestycja w fotowoltaikę – czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Musi to być prąd zmienny, aby można było z niego korzystać z tradycyjnego gniazdka.

Jakie są najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej? Najbardziej widoczne z pewnością są panele fotowoltaiczne. W zależności od możliwości mogą one być montowane na dachu lub gruncie – wybór odpowiedniej opcji zależy od nasłonecznienia. Panele powinny zostać umieszczone w najbardziej słonecznym miejscu.

Równie ważnym, choć niewidocznym urządzeniem, jest falownik (inwerter). To właśnie on odpowiada za zamianę prądu stałego na zmienny. Instalacja fotowoltaiczna musi ponadto posiadać szereg zabezpieczeń przeciwnapięciowych. Dają one konieczna ochronę w przypadku wystąpienia przepięć lub uderzenia pioruna.

Działanie i montaż instalacji fotowoltaicznej

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Proces zamiany energii pochodzącej z promieni słonecznych na energię elektryczną jest możliwy dzięki wcześniej wymienionym urządzeniom. Produkcja prądu rozpoczyna się w momencie, w którym promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne. W ten sposób produkowany jest prąd stały, który musi być zamieniony na prąd zmienny przy użyciu falownika. Taki prąd może być już przesłany do gniazdek.

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej? Wiele osób obawia się dużych kosztów z tym związanych. Korzystając z naszej oferty decydujesz się na fachowy montaż paneli i odpowiednie podłączenie całej instalacji.

W większości przypadków instalacja fotowoltaiczna jest podłączana do bieżącej instalacji elektrycznej, a więc nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie miejsca zamontowania falownika, bezpieczników oraz licznika. Konieczna jest wymiana tradycyjnego licznika na licznik dwukierunkowy. Licznik dwukierunkowy może obliczać nadwyżkę prądu, która będzie przekazywana do sieci.

Inwestycja w fotowoltaikę – koszty

Nie ma jednego ustalonego kosztu założenia instalacji fotowoltaicznej. Jest on zależny od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest powierzchnia Twojego dachu lub jakakolwiek inna, na której zdecydujesz się zamontować instalację. To od niej zależy, jaka ilość paneli będzie potrzebna. Ilość paneli jest determinowana również Twoim dotychczasowym zużyciem prądu. Wspólnie przeanalizujemy Twoje potrzeby, wybierając najbardziej korzystną dla Ciebie opcję. W MBM Solar przeprowadzamy indywidualną wycenę, dzięki której instalacja zostaje w pełni dostosowana do Twoich potrzeb.

Dodatkowym ułatwieniem w finansowaniu kosztów założenia instalacji mogą być dofinansowania. W ramach Programu Czyste Powietrze możesz otrzymać finansowe wsparcie na poczet inwestycji w odnawialne źródła energii.

Prowadzisz gospodarstwo rolne? Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy również usługę zakładania instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwach rolnych. Skorzystaj z naszej wyceny indywidualnej i zacznij oszczędzać na energii elektrycznej. Oszczędzanie możesz rozpocząć już na etapie montażu – w ramach programu Agroenergia możesz otrzymać wsparcie finansowe.

Panele fotowoltaiczne – zwrot inwestycji

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna? To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odnawialne źródła energii to przyszłość, również fotowoltaika. Zwrot inwestycji i jego czas może się różnić w zależności od indywidualnych czynników. Warto wziąć pod uwagę zużycie energii, stopień nasłonecznienia, a także początkowy koszt założenia instalacji. Można jednak oszacować średni czas, po którym inwestycja w fotowoltaikę się zwróci – to od 6 do 9 lat po założeniu. Fotowoltaika się opłaca – przekonaj się o tym i skorzystaj z naszej oferty.

Call Now Button