Jak wygląda profesjonalny montaż fotowoltaiki?

Jak wygląda profesjonalny montaż fotowoltaiki?

Fotowoltaika stanowi jedno z kilku bardzo efektywnych rozwiązań, jeśli chodzi o produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Do całego procesu używane są wyłącznie panele fotowoltaiczne wraz z całym mechanizmem oraz światło słoneczne. Jest to tani i prosty sposób na produkcję prądu dla własnych potrzeb i na sprzedaż nadwyżek wytworzonej energii. Warto więc, abyś wiedział, w jaki sposób odbywa się profesjonalny montaż fotowoltaiki i dlaczego to takie istotne.

Czym jest fotowoltaika?

Zgodnie z aktualnie obowiązującą definicją fotowoltaika to nic innego, jak mechanizm do produkcji energii elektrycznej, przy którym wykorzystywane jest światło słoneczne. Jest to o tyle nieskomplikowane i efektywne urządzenie, iż zaraz po jego zainstalowaniu można czerpać darmową energię prosto ze słońca. Oprócz paneli fotowoltaicznych cały mechanizm złożony jest z kilku sprzężonych ze sobą urządzeń tworzących ostatecznie całą instalację.

Pierwszym z nich jest inwerter (falownik), który służy do przekształcenia energii elektrycznej o natężeniu stałym w zmienną. Drugim i równie istotnym elementem jest okablowanie – czyli sieć połączeń pomiędzy samą instalacją a siecią energetyczną, do której trafia wytworzony prąd elektryczny. Dodatkowymi (i jednocześnie prawie zawsze spotykanymi) narzędziami są akumulatory, które służą gromadzeniu nadwyżek wytworzonej energii elektrycznej. Wykorzystuje się je najczęściej jesienią i zimą, gdy słońce nie świeci z taką intensywnością, jak na przykład latem.

Montaż instalacji fotowoltaicznej – co warto wiedzieć?

Podstawą działania samej instalacji są naturalnie krzemowe panele fotowoltaiczne. To one odpowiadają za wchłanianie energii fotonów (wiązek światła) oraz za przekształcenie ich w energię elektryczną o stałym natężeniu. Dlatego też tak bardzo istotne jest ich odpowiednie ustawienie oraz zamocowanie, by mogły być jak najbardziej efektywne pod względem ilości wytwarzanego prądu.

Zgodnie z normami budowlanymi oraz energetycznymi podstawą dobrze działających paneli fotowoltaicznych jest ich ustawienie względem ruchu Słońca. Z reguły, by mogły jak najlepiej spełniać swoją funkcję, powinieneś wybrać miejsca dobrze nasłonecznione przez długi czas w ciągu dnia. Dlatego też dobrze jest umieścić panele w ten sposób, by były skierowane w stronę zachodu – wówczas okres padania promieni słonecznych wydłuża się i można wytworzyć więcej energii elektrycznej.

Drugą równie istotną kwestią przy profesjonalnym montażu fotowoltaiki jest kąt nachylenia samych paneli. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami odnośnie odnawialnych źródeł energii optymalne nachylenie względem poziomu (oraz słońca) powinno wynosić ok. 20-40 stopni. Im wyższe wartości, tym lepsza będzie efektywność produkcji prądu elektrycznego. Jeżeli panele zostałyby zamontowane pod zbyt niskim kątem, wówczas osiadałby na nich brud oraz inne zanieczyszczenia, co zmniejszyłoby ich efektywność. Za wysoka wartość natomiast mogłaby sprawić, że promienie słoneczne odbijałyby się lub nawet nie docierały z taką intensywnością do samych paneli.

Inną istotną kwestię jest miejsce, gdzie takie urządzenie mogłyby stać. Najbardziej rozpowszechnioną metodą montażu systemu fotowoltaicznego jest dach domu jednorodzinnego, budynku firmy lub bloku/apartamentowca. Wybiera się to miejsce ze względu na relatywnie, najłatwiejszy dostęp do światła słonecznego (nawet w pochmurne dni). Na dachu można ustawić jednak ograniczoną liczbę paneli fotowoltaicznych, dlatego alternatywą do tego pomysłu jest ustawienie ich na ziemi, na specjalnych wzmocnieniach. To rozwiązanie sprawia, że można wykorzystać dowolną liczbę paneli słonecznych produkujących światło. Jednak musisz mieć na uwadze fakt, że w letnie i wiosenne dni konstrukcja może zostać zakryta cieniem rzucanym przez budynki.

Dlaczego profesjonalny montaż fotowoltaiki jest tak istotny?

Profesjonalny montaż fotowoltaiki Poznań powinien łączyć wszystkie wymienione wyżej zasady, by móc efektywnie produkować energię elektryczną. Jednak oprócz tego liczy się jakość podzespołów oraz użytych do ich produkcji materiałów. Jest to o tyle istotne, że źle zamontowane panele fotowoltaiczne nie będą spełniały swojej funkcji.

Na dobrą sprawę, jeśli ustawisz panele fotowoltaiczne pod złym kątem lub w nieodpowiednim miejscu, nie będziesz w stanie produkować wystarczająco dużo energii elektrycznej. Wówczas może się okazać, że inwestycja pod względem finansowym nie jest wcale tak opłacalna. Dlatego istotne jest, abyś w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie zainstalować fotowoltaiki sam, skorzystał z usług fachowców. Więcej informacji na temat poprawnego montażu oraz usług z tym związanych znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Call Now Button