Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Inwestuje w nie ogromna ilość osób. System ten pozwala wprowadzić do budżetu spore oszczędności, gdyż PROSUMENT (użytkownik systemu fotowoltaicznego, a tym samym producent i konsument energii elektrycznej w jednym) produkując własną energię elektryczną zmniejsza jednocześnie pobór prądu z sieci.

Wielu inwestorów zastanawia się nad kosztem instalacji paneli fotowoltaicznych. Czy jest to inwestycja, która się opłaca? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

CHCESZ POZNAĆ KOSZTY TWOJEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ? SKONTAKTUJ SIĘ!

Dobór odpowiedniej instalacji

Analizując koszt instalacji fotowoltaicznej należy zaznaczyć, że najważniejsze jest, aby była ona dobrze dopasowana do potrzeb. Podczas podejmowania decyzji nie należy kierować się wyłącznie niską ceną, gdyż w ten sposób godzimy się na ryzyko związane z nieodpowiednią jakością komponentów lub też usługi montażu. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest moc, wyrażona w kWp (ang. kilo Watt peak, czyli nominalna moc urządzeń działających w określonych warunkach testowych/atmosferycznych) .

Instalacja fotowoltaiczna Poznań opłacać się będzie w każdym przypadku, nie zawsze jednak będzie w stanie pokryć pełny zakres zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Należy mieć świadomość, że nie jest ona dopasowywana do powierzchni budynku, czy też ilości mieszkańców, lecz właśnie do precyzyjnie wskazanego poziomu rocznego zapotrzebowania na prąd.

W celu ustalenia poziomu zapotrzebowania danego budynku na energie elektryczną najłatwiej będzie sięgnąć po dotychczasowe rachunki. Im wyższe zużycie prądu w danym obiekcie, tym instalacja o większej mocy nominalnej powinna zostać zamontowana, co ma również bezpośrednie przełożenie na całościowy koszt inwestycji. Warto jednak podkreślić, że w skali roku oszczędności będą wyraźnie odczuwalne.

Dla przykładu: w przypadku zakupu energii elektrycznej od zakładu energetycznego przy rocznym zużyciu prądu na poziomie 10.000 kWh, zapłacimy łącznie około 5.500 PLN (w zależności od lokalizacji obiektu). Posiadając instalację fotowoltaiczną koszt ten może spaść do poziomu ok. 360 PLN w skali roku.

Ważne jest jednak, aby instalacja została prawidłowo zaprojekowana, a następnie wykonana zgodnie ze sztuką oraz z najwyższą starannością, dzięki czemu możliwe będzie zrealizowanie założonych oszczędności.

Cena instalacji fotowoltaicznej z montażem

Przy zakupie systemu fotowoltaicznego należy liczyć się z tym, że jest to dość spora inwestycja. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przynosi ona wymierne korzyści na przestrzeni lat. Ile kosztuje instalacja paneli słonecznych? Na koszt całkowity składają się m.in.:

  • koszt paneli fotowoltaicznych,
  • koszt inwertera fotowoltaicznego,
  • koszt konstrukcji wsporczej koszt elementów montażowych (m.in, zabezpieczeń, przewodów),
  • koszt wykonania projektu,
  • koszt montażu.

Każda instalacja jest projektowana i wyceniana indywidualnie, a jej ostateczny kształt zależy od uwarunkowań technicznych aktualnych dla danego obiektu. Koszt instalacji o mocy 3,6 kWp, a więc odpowiedniej dla przeciętnego, 3 osobowego gospodarstwa domowego, nieposiadającego zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, będzie kształtował się w granicach między 17 000 a 20 000 zł (wraz z montażem).

Wielkim plusem jest fakt systemów fotowoltaicznych jest fakt, że dobrej jakości panele fotowoltaiczne są praktycznie bezawaryjne. Ponadto udzielana jest na nie gwarancja producencka na poziomie min. 10 lat, co jest najlepszym potwierdzeniem wysokiej jakości.

Decydując się na założenie paneli słonecznych musimy mieć świadomość, że jest to inwestycja na co najmniej 25 lat. Jeśli będziemy więc oszczędzać na jakości, to powinniśmy liczyć się z możliwą awaryjnością, a także niższą efektywnością systemu.

Jak wybrać firmę wykonawczą?

Przede wszystkim należy sprawdzić wcześniej zrealizowane instalacje. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na to jakie gwarancje daje nam firma wykonawcza. Dla bezpieczeństwa należy również zweryfikować, czy firma dysponuje ubezpieczeniem OC. Należy również sprawdzić dokładny zakres proponowanej oferty, gdyż realizacja całego system fotowoltaicznego nie kończy się na samym montażu i uruchomieniu instalacji. Jeśli potencjalny wykonawca nie zawiera w swojej ofercie pomocy w przeprowadzeniu niezbędnych formalności, aspekt ten będzie spoczywać na barkach inwestora.

Dobry wykonawca nie tylko zadba o to, aby instalacja fotowoltaiczna została zamontowana prawidłowo pod względem technicznym, ale również pomoże przy dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności. Dla inwestora oznacza to sporą oszczędność czasu i energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now Button