Ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne?

Odnawialne źródła energii w ostatnich latach biją w naszym kraju wszelkie rekordy popularności. Nic więc dziwnego w tym, że ludzie szukają coraz więcej informacji na ich temat. Jednym z częściej zadawanych pytań jest to, ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny? W tym artykule postaramy się jak najbardziej szczegółowo na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Ile energii wytwarza ogniwo fotowoltaiczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak może się to wydawać. To, ile energii produkuje panel fotowoltaiczy, zależy tak naprawdę od mnóstwa czynników. Dlatego liczba ta nigdy nie będzie dokładna, zostanie zawsze uśredniona. Zanim jednak opiszemy wszystkie składowe, które mają wpływ na ilość generowanego przez panel PV prądu, musimy dowiedzieć się, jakie rodzaje ogniw występują na rynku i czym się różnią.

Najpopularniejsze w Polsce ze względu na dobry stosunek ceny do jakości i trwałości są panele polikrystaliczne. Mają one charakterystyczny, błękitny kolor i powstają z połączonych ze sobą wielu kryształów krzemu. W naszym kraju sprawdzają się doskonale ze względu na panujący u nas klimat umiarkowany. Nierównomierna ilość słońca i częste zachmurzenie przez cały rok to świetne warunki pracy dla tego typu paneli. Są też stosunkowo tanie i bardzo trwałe – jeśli zostały odpowiednio wykonane, to mogą posłużyć nawet 25 lat.

Drugim rodzajem, który jest nieco rzadziej spotykany w naszym kraju, są panele monokrystaliczne. Jak sama nazwa wskazuje, do ich stworzenia wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Charakteryzują się czarną barwą i tworzą je cienkie, wielokątne płytki. Tego typu panele fotowoltaiczne, doskonale sprawdzają się w miejscach, w których występuje duże nasłonecznienie, a także wszędzie tam, gdzie powierzchnia, na której można je zainstalować, jest bardzo mocno ograniczona. To jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ panele monokrystaliczne charakteryzują się świetną odpornością na warunki atmosferyczne oraz wydajnością. Jest to jednak nieco droższy wybór, a pełnię mocy instalacja uzyskuje dopiero przy pełnym nasłonecznieniu.

Istnieje także najrzadziej spotykany rodzaj paneli fotowoltaicznych – amorficzne. Pierwsze, co rzuca się w oczy, w przypadku tej grupy paneli, to ich bardzo niska cena. Niestety, charakteryzują się one gorszą wydajnością w stosunku do ceny i mają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury. Ze względu na mało skomplikowany montaż, często stosuje się je na elewacjach budynków.

Jak więc widać, na rynku do wyboru jest całkiem sporo rodzajów paneli fotowoltaicznych. Każdy ma swoje wady i zalety, jednak najlepiej wcześniej określić swoje wymagania i potrzeby, aby łatwiej było podjąć właściwą decyzję. Teraz kiedy znamy już rodzaje paneli fotowoltaicznych, możemy przejść do innych czynników, które mają realny wpływ na to, ile prądu zostanie przez nie produkowane.

Produkcja energii przez pojedynczy panel

Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile prądu może wyprodukować jeden konkretny panel, to w pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, czy jest on monokrystaliczny, polikrystaliczny czy amorficzny. Pierwszy z nich charakteryzuje się najwyższą wydajnością, natomiast ostatni jest mniej wydajny, jednak znacznie tańszy. Nie oznacza to jednak, że panele monokrystaliczne są najlepsze i będą produkowały najwięcej prądu. Wynika to z faktu, że one najlepiej radzą sobie z dużym nasłonecznieniem, jednak gdy tylko pojawia się cień lub zachmurzenie – ich wydajność mocno spada. Widać więc wyraźnie, że pierwszą zmienną są zatem pora dnia, kierunek ułożenia paneli, a także poziom zacienienia.

Kolejnym czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na ilość wytwarzanej energii jest oczywiście wielkość modułów. Tutaj ponownie – zdawałoby się, że im większe, tym lepsze, jednak nie we wszystkich warunkach.

Jasne jest, że jeden pojedynczy panel w zupełności nie będzie wystarczał do dostarczenia odpowiedniej ilości energii do żadnego domu. Jednakże, znając konkretne możliwości danego elementu, znacznie łatwiej obliczyć, ile paneli będzie potrzebnych w przypadku danego budynku.

Call Now Button