Fotowoltaika dla domu 100m2 – koszty

W ostatnich latach fotowoltaika w naszym kraju stale zyskuje na popularności. Ludzie coraz bardziej świadomie podchodzą zarówno do tematu oszczędności i zalet korzystania ze źródeł energii odnawialnej, jak i do ochrony środowiska. Na wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi wpływ mają także liczne programy wsparcia i dotacje, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów startowych inwestycji.

Wiele z osób, które zastanawiają się nad fotowoltaiką, obawia się jednak, że mimo dopłat i oszczędności, które uzyskuje się po czasie, takie rozwiązanie jest dla nich zbyt drogie. Istnieją co prawda kalkulatory w internecie, dzięki którym można mniej więcej ocenić, ile wyniesie koszt instalacji i eksploatacji fotowoltaiki w domu, jednak dokładną kwotę wyliczą nam tylko specjaliści.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest jednak jak najbardziej opłacalna, o ile zostanie wykonana z głową i zgodnie ze sztuką, a zarówno pozycja paneli, jak i elementy instalacji będą „obliczone” na maksymalną efektywność.

Fotowoltaika dla domu 100m2 – jakie będą jej koszty?

Podczas podejmowania decyzji o zainstalowaniu fotowoltaiki dla większości zainteresowanych osób kluczową rolę odgrywają koszty. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – jest to przecież inwestycja, która ma zapewnić oszczędności w przyszłości. To, ile będzie kosztować instalacja, zależy od wielu istotnych czynników, które mają wpływ na cenę.

W pierwszej kolejności skupmy się na kosztach dotyczących samego systemu i jego montażu. Po pierwsze – podstawą działania każdego systemu PV są oczywiście panele. W zależności od tego, na jakie się zdecydujemy (monokrystaliczne/polikrystaliczne) i jaka ich ilość będzie nam potrzebna, aby zapewnić optymalną moc dla gospodarstwa domowego, taka będzie ich cena. Zazwyczaj ta kwota stanowi około 45 procent całego kosztu instalacji, co czyni z tego elementu jej najdroższą część.

Kolejnym urządzeniem, które musi znaleźć się w instalacji fotowoltaicznej, jest oczywiście inwerter, zwany także falownikiem. Jego rola polega na zamianie prądu stałego, który tworzą panele, w prąd zmienny, który możemy wykorzystać do zasilania urządzeń w domu. Zazwyczaj koszt tego elementu oscyluje w granicach około dwudziestu procent całej ceny instalacji.

Do poprawnego zainstalowania i funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej niezbędne będą też przewody, którymi połączone zostaną wszystkie elementy, a także konstrukcja nośna, na jakiej umieszczone zostaną wybrane wcześniej panele. Do tego wliczają się także wszystkie drobne elementy, które także stanowią ważne części instalacji. Koszt tego wszystkiego nie powinien przekroczyć piętnastu procent całej kwoty.

Fotowoltaiki nie należy montować samodzielnie, na własną rękę. W tym celu trzeba zatrudnić fachowców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia, umiejętności i narzędzia. Właśnie dlatego do kosztów ogólnych włączana jest także cena usług specjalistów, którzy zamontują i poskładają całą instalację. Kwota ta stanowi jednak ledwie dziesięć procent całych kosztów.

Ostatnim z elementów, za które przyjdzie nam jeszcze zapłacić, jest podłączenie falownika do paneli i przygotowanie odpowiednich schematów i dokumentacji. To wszystko oczywiście ma swój koszt i wynosi on przeważnie około 10 procent całej kwoty.

Jak więc widać, już na koszt samej instalacji składa się wiele elementów, które w dodatku są zależne od: budowy i rozmiaru domu, ułożenia dachu, poziomu nasłonecznienia w regionie, ilości cienia, mocy, jaką trzeba uzyskać, aby instalacja działała optymalnie. Kwoty te mogą być więc różne nawet dla domów o takim samym metrażu, ale np. o różnym kształcie zadaszenia.

Do wydatków, oprócz ceny urządzeń i montażu, należy doliczyć też koszty przyłączenia do sieci oraz koszty eksploatacyjne (czyszczenie i konserwacja paneli i instalacji).

Gdzie najlepiej zamówić instalację fotowoltaiczną?

Istnieje wiele firm zajmujących się montażem fotowoltaiki w naszym kraju, jednak my jesteśmy wyjątkowi. Korzystając z naszych usług, masz absolutną pewność, że wszystko zostanie wykonane profesjonalnie i cała instalacja będzie funkcjonować zgodnie z planem. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Call Now Button