Czy można zainstalować fotowoltaikę w bloku?

Czy można zainstalować fotowoltaikę w bloku?

Rosnące rachunki za energię elektryczną sprawiły, że wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Możemy zaliczyć do nich produkcję prądu we własnym zakresie. Chodzi tutaj oczywiście o odpowiednie instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Najbardziej popularne w naszym kraju są w tym przypadku elektrownie wiatrowe i słoneczne. O ile pierwsze z nich wykorzystywane są głównie przez przedsiębiorców i sektor publiczny, o tyle te z użyciem słońca mogą być stosowane przez osoby prywatne i gospodarstwa rolne. Do produkcji prądu służy instalacja fotowoltaiczna. Jej montaż w domu wolnostojącym lub budynkach gospodarczych nie sprawia problemów. Warto zastanowić się jednak, czy możliwa jest fotowoltaika w bloku?

Co potrzebujemy do produkcji prądu ze słońca?

Do efektywnej produkcji energii elektrycznej ze słońca potrzebujemy odpowiedniej instalacji. Służą do tego panele fotowoltaiczne oraz optymalizatory i falownik. Konieczne jest również posiadanie okablowania oraz stelażu, do którego mocowane jest urządzenie. Im więcej jednostek będziemy posiadali, tym większą efektywność instalacji uzyskamy. Pozwoli to na produkcję większej ilości prądu i tym samym zdecydowanie niższe rachunki. Niestety duża ilość paneli fotowoltaicznych zajmuje stosunkowo sporą powierzchnię. W przypadku domów jednorodzinnych mamy do dyspozycji cały dach, nieco inaczej wygląda to, kiedy mieszkamy w bloku. Panele fotowoltaiczne w tych miejscach są zdecydowanie rzadziej spotykane, ale nie niemożliwe.

Jak założyć panele fotowoltaiczne w bloku?

Jak pisaliśmy wyżej, montaż fotowoltaiki w domach jednorodzinnych jest możliwy i nie sprawia większych problemów. Niestety nieco pokrzywdzeni mogą czuć się jednak mieszkańcy bloków, którzy chcieliby produkować własny prąd ze słońca. W tym wypadku nie posiadają oni bowiem swojego własnego kawałka dachu. Niemożliwe jest więc dowolne rozporządzanie jego powierzchnią i samowolny montaż fotowoltaiki. W większości przypadków blokami w Polsce zarządzają spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Dachy natomiast stanowią części wspólne nieruchomości, do których dostęp mają (teoretycznie) wszyscy mieszkańcy każdego budynku. Realia są jednak takie, że w przypadku nawet najmniejszej ingerencji, na przykład montażu satelity telewizyjnej, konieczne jest uzyskanie stosownych pozwoleń.

W przypadku montażu fotowoltaiki Poznań w bloku sprawa może być dość problematyczna, ale możliwa do załatwienia. W pierwszej kolejności musimy udać się do zarządcy naszej nieruchomości i zapytać o możliwość montażu fotowoltaiki na dachu bloku. Może się zdarzyć, że spółdzielnia planuje taką inwestycję, na przykład w celu zasilania oświetlenia klatki schodowej. Wówczas uzyskanie zgody będzie bardzo trudne. Jeżeli jednak zarządca nie ma takich planów, wówczas konieczne jest złożenie odpowiedniego pisma. Z pewnością wymagane będzie również dostarczenie planów instalacji oraz realizacji inwestycji. Jeżeli uda nam się wszystko spiąć formalnie i uzyskamy zgodę, wówczas możemy przystąpić do zakupu i montażu paneli słonecznych.

Czy fotowoltaika na balkonie będzie efektywna?

Mieszkańcy bardzo często zastanawiają się również nad możliwością montażu fotowoltaiki na balkonie w bloku. Rozwiązanie to z pewnością będzie łatwiejsze formalnie. Należy zastanowić się jednak nad jego efektywnością. Balkony w blokach są zazwyczaj dość małe. W związku z tym nie będziemy w stanie zamontować dużej ilości paneli, które mogą zasilić całe nasze mieszkanie. Niemożliwe jest również skierowanie paneli słonecznych w inną stronę niż ta, w której zlokalizowany jest balkon. Jeżeli znajduje się po stronie wschodniej lub jest mocno zacieniony, wówczas inwestycja może się okazać nieopłacalna.

Jakie są zalety zastosowanie fotowoltaiki w bloku?

Jeżeli uda nam się założyć instalację fotowoltaiczną w bloku mieszkalnym, wówczas będziemy w stanie produkować czystą energię ze słońca. W zależności od wielkości fotowoltaiki uzyskamy znacznie niższe rachunki za prąd lub całkowitą niezależność energetyczną. Panele fotowoltaiczne sprawiają również, że stajemy się bardziej ekologiczni. Nie korzystamy bowiem z prądu wytwarzanego przez elektrownie węglowe. Ich dużym minusem jest produkcja ogromnej ilości dwutlenku węgla. Decydując się na fotowoltaikę, dajemy więc dobry przykład innym. Być może nasza decyzja sprawi, że inni mieszkańcy przekonają się do ekologicznych rozwiązań. Im więcej osób będzie produkować energię elektryczną ze słońca, tym większa szansa na ograniczenie znaczenia elektrowni konwencjonalnych.

Call Now Button