Czy czeka nas podwyżka cen za prąd?

Ceny prądu mają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku gospodarstw domowych. Ich wzrost automatycznie powoduje wzrost cen części produktów, ponieważ producenci wyrównują sobie w ten sposób straty. Wielu mieszkańców naszego kraju zdążyło się już przyzwyczaić, że stawka za energię elektryczną wzrasta każdego roku. W 2021 również pojawia się to samo pytanie – czy czeka nas wzrost cen prądu w Polsce? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Wzrost cen za energię elektryczną – czy jest nieunikniony?

Podwyżki cen prądu spędzają sen z powiek nie tylko zwyczajnym jego użytkownikom – konsumentom domowym, ale także przedsiębiorcom. Energia elektryczna stanowi bowiem podstawę naszego funkcjonowania w ciągu dnia, nie obędą się bez niej także zakłady produkcyjne, firmy czy rozmaite instytucje. Wzrost kwot, które należy uiścić za każdą zużytą kilowatogodzinę, zwyczajni konsumenci odczuwają zatem dwukrotnie, ponieważ nie tylko widzą wyższe kwoty na rachunkach, ale ceny podstawowych produktów w sklepach zazwyczaj idą w górę, ponieważ przedsiębiorcy przenoszą poniesione koszty na odbiorców końcowych. Jest tu jednak widoczna spora różnica, ponieważ standardowe, średniej wielkości gospodarstwo domowe, zakładając model rodziny 2+2 i ich średnie zużycie prądu, nie powinno odczuć jakość specjalnie podwyżek – co prawda będą one widoczne na rachunkach, jednak są to kwoty rzędu około 8-10 złotych miesięcznie. W przypadku firm, ze względu na ich ogromne zapotrzebowanie na energię, te kwoty są już sporo wyższe.

W roku bieżącym weszła już w życie podwyżka cen za prąd w naszym kraju i to niemała, bo o około dwadzieścia procent w przypadku odbiorców prywatnych i między piętnaście a trzydzieści procent w przypadku firm.

Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy w naszym kraju. Za główny powód wzrostu cen za prąd uznawany jest wzrost cen za emisję dwutlenku węgla. Nie jest to jednak jedyny problem, ponieważ kiepskiej sytuacji w żaden sposób nie polepsza dramatycznie wręcz postępująca w Polsce inflacja. Analitycy określili, że w latach 2021-2030 podwyżki za prąd mogą osiągnąć pułap rzędu 60%, ale już w tym roku osiągnęliśmy ⅓ tego poziomu, co jest bardzo alarmujące.

Niskie tempo prac nad rozwojem alternatywnych źródeł energii w naszym kraju, takich jak energia odnawialna czy elektrownie atomowe także nie dają sporych nadziei na zmianę tej sytuacji w przyszłości. Czy jednak jesteśmy całkowicie skazani na wzrastające ceny prądu? Niekoniecznie, istnieje całkiem prosty i skuteczny sposób, aby się na nie uodpornić i co więcej – można uzyskać na niego rządowe dotacje, które znacznie ułatwią jego realizację. Tym sposobem jest montaż instalacji fotowoltaicznej w domu lub firmie.

Instalacja fotowoltaiczna sposobem na oszczędność

Dzięki domowej lub firmowej instalacji PV stajemy się niezależni od dostawców energii. Nie musimy więc zwracać uwagi na powiększające się co jakiś czas kwoty na rachunkach. Stając się użytkownikiem systemu fotowoltaicznego, pozyskujemy energię za darmo – z promieni słonecznych, bezemisyjnie i bardzo ekologicznie.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne są bardzo wysokiej jakości i są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Charakteryzują się bardzo dużym stopniem sprawności energetycznej, która utrzymuje się na wysokim poziomie przez wiele lat. Inwestując dziś w fotowoltaikę, zapewniamy sobie więc spokój na długi czas.

Istnieje wiele programów rządowych, z których można skorzystać, aby zorganizować sobie instalację PV. Z ich pomocą znacznie łatwiej jest osiągnąć zamierzony cel, a sam system zacznie się zwracać jeszcze szybciej, niż można by się tego spodziewać.

Jeśli chcesz zainwestować w profesjonalną instalację fotowoltaiczną do domu lub firmy, która będzie charakteryzować się wysoka jakością i sprawnością, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Przejrzyj naszą ofertę i skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły i rozwiać ewentualne wątpliwości. Serdecznie zapraszamy! Gwarantujemy – z nami się nie zawiedziesz.

Call Now Button