Co to jest falownik? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Chcesz zacząć czerpać darmową energię ze słońca? Fotowoltaika to rozwiązanie przyszłości. Eksperci prognozują, że do 2030 roku ceny za prąd wzrosną nawet o 30%, dlatego już teraz warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej. Jej sposób działania jest naprawdę prosty. Ogniwa fotowoltaiczne produkują energię, a falownik zmienia prąd stały w zmienny. Wybór tego urządzenia jest więc bardzo ważny. W tym artykule dowiesz się, jaki falownik wybrać oraz dlaczego warto zacząć oszczędzać już dziś.

Falownik – co to jest?

Falownik, czyli inwerter fotowoltaiczny, zmienia prąd stały w prąd zmienny i sprawia, że korzystasz z urządzeń domowych w dowolnej chwili. Dopasowuje prąd do wymagań sieci energetycznej w Twoim mieście. Falownik to podstawa każdej instalacji solarnej. Dlaczego?

Ogniwa fotowoltaiczne odpowiadają za produkcję energii. Składają się najczęściej z krzemu (półprzewodnika), który pod wpływem promieni słonecznych zmienia się w przewodnik. Efektem tego procesu jest naturalny i bezpłatny prąd stały. Jeżeli chcesz cieszyć się energią w swoim domu, potrzebujesz jednak prądu zmiennego. Rola falownika polega na zmianie prądu stałego na zmienny. Urządzenie wykonuje swoją pracę błyskawicznie, a Ty zyskujesz nieograniczony dostęp do energii. Inwerter kontroluje również parametry sieci i odpowiada za optymalizację pracy całej instalacji.

Nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej albo akumulatorów. Bez względu na rozwiązanie, jakie wybierzesz, masz do niej łatwy dostęp.

Budowa falownika

Falownik składa się z układu tranzystorowego, który odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny. Zawiera również dwa inne układy:

 • wejściowy – składający się między innymi z układu śledzenia maksymalnego punktu pracy modułów (MPPT), czyli inaczej punktu zmieniającego się pod wpływem temperatury pracy ogniw albo stopnia nasłonecznienia. Falownik dopasowuje się do aktualnych wartości energii, przetwarza optymalną ilość prądu przy zachowaniu wymaganych parametrów;
 • wyjściowy – dostarcza prąd o optymalnej jakości, wymaganych parametrach, natężeniu i częstotliwości. Składa się między innymi z dławików, czyli filtrów odpowiadających za ochronę przed zakłóceniami.

Falownik zawiera również układ sterujący oraz zabezpieczający.

 

Jaki falownik wybrać?

 Zastanawiasz się, jaki falownik kupić? Poznaj typy falowników i zwróć uwagę na plany całej instalacji fotowoltaicznej.

Inwerter a typ instalacji:

 • falownik off-grid (wyspowy) – nie współpracuje z siecią zewnętrzną, a Ty gromadzisz nadwyżki energii w akumulatorach. Falownik wyspowy sprawdzi się w miejscach, gdzie trudno o dostęp do sieci;
 • falownik on-grid (sieciowy) – przystosowany współpracy z siecią energetyczną, dopasowuje się do parametrów i natężenia sieci;
 • hybrydowy – pozwala gromadzić nadwyżki zarówno w sieci energetycznej, jak i w domowych akumulatorach.

Pierwszym krokiem jest wybór inwertera, który zostanie przyłączony do instalacji. Następnie należy zastanowić się, jakiej mocy faktycznie potrzebujesz w Twoim domu.

Falownik a moc instalacji:

 • jednofazowe – sprawdzą się w tradycyjnych instalacjach domowych do 3,68 kW;
 • trójfazowe – zapewnią dostęp do energii o większej mocy. To rozwiązanie jest dedykowane dużym systemom domowym, instalacjom przemysłowym i biurowym.

 

Jaki falownik kupić? Check-lista przed zakupem

 Zanim wybierzesz falownik, zaplanuj dokładnie całą instalację fotowoltaiczną.

Przed wyborem falownika zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • ilość faz – jednofazowy inwerter sprawdzi się do większości instalacji, trójfazowy to rozwiązanie dedykowane większej mocy;
 • kontakt z siecią – energię można magazynować w sieci, przydomowych akumulatorach lub stosować rozwiązanie hybrydowe;
 • jakość – falownik musi być wytrzymały. Odgrywa ważną rolę w zasilaniu Twojego domu naturalną energią ze słońca.  Sprawdź klasę ochronny IP oraz certyfikaty i zabezpieczenia;
 • gwarancja – im dłuższa, tym lepsza. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa nawet przez kilkadziesiąt lat.

 

Nasi eksperci pomogą Ci określić, jaki falownik będzie najlepszy dla Twojej instalacji. Fotowoltaika to rozwiązanie przyszłości, które pozwala oszczędzać pieniądze na rachunkach za prąd. Jeśli chcesz uniezależnić się od podwyżek cen prądu, zastanów się nad montażem paneli słonecznych. W razie pytań zawsze służymy pomocą.

Call Now Button